بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

محمد محمودی نورآبادی

فرزند حاج علی و حاجیه عالم هستم. به گواه مادرم در اولین روز از آذرماه 1350 و در روستای مهرنجان شهرستان ممسنی به دنیا آمده­ ام. کسی را تشویق به فرار و بد آموزی نمی­کنم. اما من از همان کودکی با واژه میانه­ ی خوبی داشتم. انصافاً هرکجای زندگی تصمیم به فرار گرفتم، با موفقیت های جالبی مواجه شدم. مثلاً تفنگ دَم پرِ پدر، در ییلاق و قشلاق همراه همیشگی مان بود. پدر صغیر بودنم را بهانه می کرد و تفنگ به دستم نمی­داد. بعد هم توی جمع از خدا و پیغمبر حرف می­زد که باید به بچهها اسب سواری و تیر اندازی یاد داد.

ده سالم تمام نشده بود که تفنگش را بی خبر برداشتم و به جنگل رفتم. یکی از روزهای ماه خرداد بود و ایل تازگی ها در کنار چشمه گلزردی، سیاه چادرها را بر پا کرده بود. ماحصل اولین فرارم شکار یک خرگوش بود که بعدها هرگاه به مظلومیتش فکر کردم، دلم برایش میسوخت. اما برای "عمه گلاب" هم بد نبود. چرا که او پاهایش درد داشت و همیشه چشم به راه گوشت خرگوش بود تا بخورد و به خودش بقبولاند که با معجزه ی گوشت خرگوش شفا پیدا کرد و درد تمام شد و رفت رد کارش.

"سنگ بزرگ برداشتن، نشانه ی نزدن است." این هم تکیهی کلام مادرم بود. اردیبهشت 65 و فرار دسته جمعی ما برای رفتن به جبهه، تعبیر همان ضرب­المثل بود. شش، هفت نفری بودیم که وقتی ظهر زنگ مدرسه­ی راهنمایی امام خمینی مهرنجان به صدا در آمد، کتاب ها را گذاشتیم و بی آن که در فکر ناهارمان باشیم، راه شهر را در پیش گرفتیم. عبور از رودخانه­ی پر آب، اولین مشکل سر راهمان بود و بعد باید با شکم گرسنه، از دل دره ها و کوها و تپه­ها می گذشتیم تا به دشت قرعه می­رسیدیم. از اولین دهکده ی سر راه که همان باباپیری بود، کمی نان گرفتیم. ذاکر نجاتی[1] بود که رفت و از یک خانواده­ی آشنا نان گرفت. اما سیر که نشدیم هیچ، تازه نزدیک بود با هم دعوایمان بشود.

فردای آن روز، در بسیج شهر نورآباد بودیم که سر و کله ی عسکر صداقت، مسئول بسیج پیدا شد. «به به، مگر این جا کودکستانه؟» این همان جمله­ای بود که عسکر گفت و آب پاکی روی دستمان ریخت. خواهش و تمناها و واسطه پیدا کردن ها و رو انداختن ها همه بی فایده بود. باید دست از پا دراز تر به روستا بر می­گشتیم.

صبح روز بعد، پشت دیوار سنگ و سیمان مدرسه جمع بودیم و نمی دانستیم با چه رویی به کلاس درس برویم و چه توجیهی برای فرار و غیبتمان داشته باشیم. از بد شانسی، سر و کله ی شمسعلی(خدمتگذار مدرسه) پیدا شد و حسابی حالمان را گرفت. چه احساس بدی داشتیم وقتی می­گفت:«خدا یه بار دیگه هم به عراقی ها رحم کرد که پای شما به جبهه نرسید... وای وای وای، شما رفته بودید چه می شد؟»

ذاکر بود که طلسم را شکست و همه را به رفتن بر سر کلاس تشویق کرد. زمانی که وارد کلاس شدیم، معلم حرفه و فن سر کلاس بود. اول بهت زده نگاهمان کرد و بعد گفت:«سلامتی رزمندگان اسلام صلوات!»

بمب خنده در کلاس ترکید. از خجالت آب شدیم. اما بعد از کلاس، ذاکر جلو افتاد و آن هایی را که بلند­تر خندیده بودند، حسابی کتک زدیم.

دومین فرار را در هشتمین روز از آذرماه همان سال تجربه کردیم. تجربه ی شکست دور قبل خیلی به دردمان خورد. مثلاً بنا بود از شناسنامههایمان کپی بگیریم و با تیغ تاریخ تولدها را دست کاری کرده و دوباره کپی بگیریم. تنها کسی بودم که پوتین و لباس بسیجی داشتم. پوتین را برادرم عبدالرسول از جبهه برایم سوغاتی آورده بود و مثل تخم چشمهایم از آن مراقبت می کردم.

تیرمان به سنگ نخورد؛ همه­ ثبت نام شدیم و در لیست اعزامی ها جای گرفتیم. بگذریم که یک ارزیاب از راه رسید و دست من محمد صداقت را گرفت و از جمع بیرون کشید. حالا من کس و کاری نداشتم، محمد صداقت که برادرش مسئول بسیج بود، چرا نباید می رفت؟

هر دو از شیشه ی مینی بوس پریدیم داخل و در پشت صندلی های ردیف آخر مخفی شدیم. صداقت را نمی دانم، اما قلب خودم چهار نعل به دیوار سینهام می­کوبید. فقط خدا می داند تا مینی بوس ها راه افتادند، چند بار حال به حال شدم.

آن روز به ذهنم نمی رسید که با انفجار یک خمپاره، چند نفر از بچه های دسته و از جمله محمد صداقت در چند قدمی­ام آش و لاش خواهند شد... اما اتفاقات یکی پس از دیگری به وقوع پیوست. قریب به بیست روز آموزش شبانه روزی در اردوگاه گتوند، مصیبت بود. خواب و استراحت مثل یک رؤیا شده بود. با این حال به شرکت در عملیات می ارزید.

کربلای چهار که شروع شد، ما بچه های گردان حضرت فاطمه(س) در پشت یک خاکریز و نزدیک میدان نبرد بودیم. باید در موج دوم وارد می­شدیم و نشدیم. موج دومی در کار نبود. عملیات بی تعارف لو رفت و به شکست انجامید. بچه ها در بهت عمیقی فرو رفتند. هیچ کس برای گریه دنبال بهانه نمی گشت. صبح که هوا روشن شد، عقب همه­ی وانت هایی را که از خط مقدم بر می­گشتند، پر از جسد می­دیدیم.

برگشتیم به گتوند و دوباره تمرینات را شروع کردیم. همان آموزش ها و همان طرح مانورها و همان سختی ها و بی­خوابی­ها...

بعد هم که تا چشم به هم زدیم، کربلای پنج شروع شد. مثل یک خواب بود. دوستانم یکی یکی جلوی چشمم شهید می­شدند. محمد صداقت، بابک سالاری، محمدرضا رهبر، حسین اسماعیلی، محمد نیازی و خیلی­های دیگر. اما شهادت لطیف طیبی یک جور دیگر بود. او وقتی داشت جان می­داد، به اباعبدالله هم سلام می­داد و این برای من باور کردنی نبود.

نوروز سال بعد که همه منتظر آمدن برادرم عبدالرسول بودیم، خبر شهادتش را آوردند. من خبر داشتم و بقیه ی خانواده بی خبر بودند. ده روز تمام به تنهایی گریستم و آه بر آوردم و ناله کردم و بعد در مقابل نگاه اهل خانواده قیافه ی عادی و جدی گرفتم و گاهی خندیدم. باید صبر می کردم تا جسد را از کردستان می آوردند... شنیدن کی بود مانند دیدن؟

این ها یادهایی بود که از جنگ با من ماند. همیشه مثل یک بغض بر سینهام سنگینی می­کردند. هر کجا مجالی پیدا می کردم، از آن صحنه ها می­گفتم. اما دل بی قرار و پریشانم راضی نمی­شد. به قول سعدی: هزار جهد کردم که سّر عشق بپوشم/ نبود بر سر آتش میسرم که نجوشم... به هوش بودم از اول که دل به کس نسپارم/ شمایل تو بدیدم نه عقل ماند و نه هوشم... مگر تو روی بپوشی و فتنه باز نشانی /که من قرار ندارم که دیده از تو بپوشم

زمستان هفتاد بود و با گذشت بیش از چهار سال از پایان جنگ، هنوز در منطقه ی جنگی بودیم. من پاسدار بودم و در گردان توپخانه و رسته ی هدایت آتش مشغول بودم. سه آتش بار در نزدیکی جاده ی ماه شهر -آبادان داشتیم. دقیق ده کیلموتری آبادن. آن جا با سربازی آشنا شدم که لیسانس ادبیات داشت و شب ها پای چراغ فاونس شعر می نوشت. او بود که به دادم رسید. از او چیزهای زیادی آموختم. بعد در خانه ی مخروبه­ای در آبادان، یک دیوان محتشم پیدا کردم و آن قدر شعر حفظ کردم که سر تا پا شعر شدم. کم کم صحنه هایی از عملیات را در یک غزل آوردم. این ها هم نتوانست آتش درونم را فرو بنشاند. باید دست به کار دیگری می­زدم.

باید میدان وسیع تری برای تاخت و تاز اسب سرکش درون می­یافتم. پس کتاب گلابی های وحشی را در شرایطی نوشتم که از اصول خاطره نویسی چیزی نمی­دانستم. اما فرقی به حالم نمی کرد. تازه من همیشه از قالب و دیوار و محدودیت فراری بودم. من آن خرگوش بی چاره را کشتم تا بزرگی خودم را به رخ پدر بکشم و به او بفهمانم که بزرگی به شناسنامه نیست؛ بزرگی به میدان پیدا کردن است. چه بسیار آدم ها که لباس شیر بر تن دارند و با دل موش زندگی می­کنند و چه قهرمان ها که بی خود و بی جهت و از صدقه ی سر قلمی و یا اشتباهی و فراهم شدن شرایط نا برابری قهرمان شدهاند. خیلی وقتها، چون دره خالی از شیر شده، روباهی به پادشاهی رسیده...

بعد از نگارش کتاب گلابی های وحشی، کار خود را تمام شده می­پنداشتم. اما اکبر صحرایی بود که دستم را گرفت و به اقیانوسی به نام داستان برد. به دنیایی پا نهادم که همیشه ندانسته آرزویش را می­کردم. اکبر به من یاد داد که به چخوف و تالستوی و مارکز و دیگران کاری نداشته باشم که چه گفته اند و چه نوشته اند. بنا شد خودم باشم؛ یک شرقی مسلمان و یک ایرانی- فرزند ایل و روستا و بزرگ شده در جوار کوهها و چشمه ها...

زمانی که "سرریزون" را می­نوشتم، به مخیله ­ام خطور نمی­کرد که آن اثر بتواند در دو جشنواره ی معتبر خوش بدرخشد. اما قبل از هر کاری بر سر مزار علی ­شیر شفیعی، شخصیت اصلی داستانم رفته بودم و از او خواسته بودم تا به کمک بیاید و کاری کند که کتابی در خور او بنویسم. علی ­شیر هم کم نگذاشت؛ چرا که سرریزون در سال هشتاد و نه رمان سال دفاع مقدس شناخته شد...

بعد از سرریزون، "کتاب کاش چشم هایش دروغ گفته باشد" را برای برادرم نوشتم. برادری که برایم از جبهه پوتین سوغاتی آورده بود و دیوانه وار دوستش داشتم. در سال آخر تربیت معلم آب باریک شیراز بود که برای چهارمین بار به جبهه رفت و در اواخر اسفند 66 به شهادت رسید. جسد را درست در تعطیلات نوروز 67 به خاک سپردیم. کتاب او هم توانست رتبه­ی اول هفتمین جشنواره کشوری پاسداران اهل قلم را کسب کند.

رفته رفته، جشنواره ها هم مثل هر چیز دیگری برایم عادی شدند. کتاب خنده زار را برای چهارمین جشنواره ی داستان انقلاب فرستادم و مقام آورد. نبرد هسجان برگزیده ی هشتمین جشنواره ی پاسداران اهل قلم شد. کتاب هزار و یک جشن برگزیده و تنها برنده دیپلم افتخار پنجمین جشنواره داستان انقلاب شد. رُنج هم در دوازدهمین جشنواره شهید حبیب غنی پور درخشید و اثر تقدیری بخش بزرگ سال شناخته شد...

بله، فعلاً این جای کاریم و هنوز در خم یک کوچه. جشنواره ها بد نیستند. هدایا و لوح تقدیرها هم خوب و عالیاند؛ اما خدا کند مغرور نشوم و یادم بماند که اهل کجا بودهام و به کجا خواهم رفت...

آثار محمد محمودی نورآبادی که تا کنون در جشنواره های کشوری حایز رتبه شده اند:

«سرریزون» رتبه اول سیزدهمین جشنواره دوسالانه انتخاب کتاب سال دفاع مقدس(آذر 1389)

«کاش چشمهایش دروغ گفته باشد» رتبه اول هفتمین جشنواره پاسداران اهل قلم(تیرماه 1390)

«خنده زار» برگزیده چهارمین جشنواره کشوری داستان انقلاب(بهمن 1390)

«نبردهِسجان» رتبه اول هشتمین جشنواره پاسداران اهل قلم(تیرماه 1391)

«هزار و یک جشن» برگزیده (مقام اول) و تنها اثر برنده ی دیپلم افتخار در پنجمین جشنوارهی کشوری داستان انقلاب بهمن 1391»

«رُنج» تقدیر شده در دوازدهمین جشنواره شهید حبیب غنیپور (اسفند1391)
 • زادروز
  1350
 • محل تولد
  روستای مهرنجان شهرستان ممسنی
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • شناسه
  16802
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط